En liten stuga vid Dalslands kanal

När vi var på vår roadtrip runt Vänern blev det ett stopp i Dals Långed. Där sov vi precis vid Dalslands kanal i en fin liten stuga. Vi kom dit lagom till middagstid och gick iväg och köpte med oss pizza till stugan. Det växte också fullt med hallon och vinbär utanför till barnens stora glädje. Det var också spännande att se båtar som slussade.

M/S Dalslandia

När barnen sov sin tupplur passade jag på att sitta ute på verandan med en kopp kaffe. Passande nog läste jag en bok som utspelade sig vid Dalslands kanal där båten M/S Dalslandia passerade. På bilden ser ni boken och toppen av båten som passerar. Själva boken var väl inte jättebra då jag tycker att karaktärerna kändes ganska naiva, men ändå rätt mysig.

Kanalcafé

En dag promenerade vi till kanalcaféet i Dals Långed. Det var väl egentligen inget speciellt café. Men vi hade tur att se både en slussning och broöppning vilket var väldigt spännande.

Kvällsbad

En kväll strosade vi upp längs med kanalen för att bada lite. VI hade fått tips av stugägaren om en liten badplats. Det var en väldigt mysig kväll.

Categories:

2 Responses

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Om mig

Namn: Annie

Familj: Emil och våra söner födda -23 och -24. Ibland barnens halvbror. Katten Selma.
Intressen: Upptäcka nya och gamla platser. Fotografera.
Sysselsättning: Lågstadielärare.

Bloggen: Här delar jag med mig av stora och små äventyr som jag/vi gör, mycket ute i naturen. Alla bilder är tagna av mig (om inget annat anges) och all text är skriven av mig. Vill du ha ett samarbete med mig här på bloggen går det bra att kontakta mig via mail.

Kontakt: annie@biglittleadventures.se

Läs mer om mig här.

Blogghubb